CEO'NUN MESAJI

Tahir AtilaYönetim Kurulu Başkan Vekili / CEO

Değerli Hissedarlarımız ve Paydaşlarımız,

Küresel ekonominin toparlanmaya başladığı ve büyüme trendine girdiği bir yılı geride bıraktık. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri, 2017 yılını tahminlerden daha iyi performansla tamamladı. ABD yönetiminin aldığı ekonomik ve politik kararlar, ABD-Kuzey Kore gerilimi, Avrupa’nın seçim gündemi, Ortadoğu’da devam eden gerginlikler, Çin’in yüksek seviyelerdeki özel sektör borçlanması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci, 2017 yılındaki olumlu tabloda belirsizlik yaratan gelişmeler olarak kayda geçti.

Daha çok jeopolitik gelişmelerin belirlediği Türkiye gündeminde döviz kurlarındaki hareketlilik dikkat çekti. Hükümetimizin zamanında müdahaleleri sayesinde, hızlı bir toparlanmaya giren ekonomimiz, önlemler ve teşviklerle sağlıklı bir büyüme gösterdi.  

Birçok kurumun 2017’de mevcudu koruma üzerine planlar yaptığını ve oldukça temkinli tahminlerde bulunduğunu gözlemlediğimizi ve tahminlerin üzerinde çok daha başarılı, hatta şaşırtıcı bir büyüme performansı ortaya koyabileceğimizden ümitli olduğumuzu ifade etmiştik. Nitekim ortaya çıkan tablo yanılmadığımızı gösterdi. Her türlü olumsuz koşula rağmen, Türkiye ekonomisi çok iyi bir performans göstermeyi başardı. 2017 yılı büyüme rakamlarının beklediğimiz gibi olması sevindirici. Ülke olarak son dört yılın en yüksek büyüme oranını yakaladık. 2018 yılında ekonominin, vergi indirimlerinin de etkisiyle güçlü büyüme performansını sürdürmesini bekliyoruz.

Hedeflerimizi büyütüyoruz

Türkiye ekonomisinin güçlü bir büyüme performansına imza attığı 2017 yılında, İttifak Holding olarak büyümemizi başarıyla sürdürdük. 2017 yılsonu itibarıyla grubumuzun toplam konsolide satış gelirleri, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 11.24 artışla 1 milyar 130 milyon lira seviyesine erişti.

2017 yılında; ihracatımız %33 artışla 143 milyon TL’ye, brüt karımız %16.6 artışla 243.8 milyon TL’ye, faaliyet karımız %38.5 artışla 56.8 milyon TL’ye, aktif büyüklüğümüz de %24 artışla 1.9 milyar TL’ye yükseldi. Grubumuzun toplam konsolide ebitda kârlılığı 2017 sonu itibarı ile 83 milyon TL’ye, ebitda marjı da 7.34’e yükselirken hissemiz bu dönemde, %32 değerlendi. Yüzde 40 artışla yaklaşık 100 milyon TL yatırım yaptığımız 2017 yılında grubumuz genelinde yaklaşık 270 bin TL de Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik.

Yeni başarılara koşmamıza vesile olan ödüller almaya ve önemli listelere girmeye 2017 yılında da devam ettik. Perakende şirketimiz Adese; Fortune 500’de 260., Capital 500’de 361. ve Ekonomist 500 listesinde de 71. sırada yer aldı. Konya Ekonomi Ödülleri’nde En Çok İstihdam Sağlayan Firma ve En Çok İş Başı Eğitim Projesi Üreten Firma kategorilerinde ödüle layık görülen şirketimiz, Capital ve Ekonomist Dergisi Perakendede İnovasyon Forumu ve Ödülleri Töreni’nde Anadolu’nun En Büyük Üçüncü Perakende Şirketi ödülünü aldı. Adese, Capital Dergisi’nin bir diğer projesi olan Türkiye’nin Kadın Dostu Şirketleri Araştırması’nda da 83. sırada yer aldı.  Gıda şirketimiz Selva, 2007’den bu yana olduğu gibi markalı makarna ihracatında Türkiye liderliğini sürdürdü. Şirketimiz, Üstün Lezzet Ödülünü 2017 yılında beşinci kez kazanırken, buğday rüşeymi ile Monde Selection’da altın madalya kazandı. Selva, Konya Ekonomi Ödülleri’nde de İSO İkinci 500 listesinde yer alan firmalar kategorisinde ödüle layık görüldü.

İnşaat şirketimiz Seha Yapı, Capital Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri Zirvesi’nde ülkemizin en çok proje üreten 6. şirketi olarak ödül kazanırken, makine şirketimiz İmaş, TİM 1000 listesinde yeniden yer aldı ve Konya Ekonomi Ödülleri’nde de İhracat kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Tüm paydaşlarımızın paydaşı olmaktan mutlu ve memnun olduğu bir ideal için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Her dönem olduğu gibi önümüzdeki dönemde de mevcut çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürürken, ülkemizin kalkınması için üzerimize düşen görevi layığınca yerine getireceğiz. Bu doğrultuda, hep birlikte daha büyük başarılara ulaşmayı Allah’tan niyaz ediyorum.  

İki Ar-Ge tesisi kurduk

2017 yılı içerisinde makine şirketimiz İmaş ve Tarım Hayvancılık şirketimiz Selet’e, Ar-Ge tesisi kurduk. İmaş’ın Ar-Ge tesisi, makine teçhizat sektöründe, Selet’in tesisi de yumurta sektöründe ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Katma değeri yüksek ürünlere odaklandığımız her iki şirketimizde de yoğun Ar-Ge çalışmaları yürüteceğiz.  

Hep birlikte öğreniyoruz 

2017 yılının grubumuz için mihenk taşı niteliğindeki gelişmelerinden birisi, Liderlik ve Gelişim Akademisi’ni kurmamız oldu. Yoğun bir eğitim programı ile faaliyetlerine başlayan akademimizde mevcut yöneticilerimizin ve yöneticilik potansiyeli olan çalışanlarımızın kariyer gelişimini takip ederek, grubumuzun strateji ve planları doğrultusunda yönetici geliştirme programları yürütüyoruz.

İdeal İttifak hedefimize ulaşma noktasında bize büyük bir ivme kazandıracak model olan Öğrenen Organizasyon projemizi de 2017 yılında uygulamaya başladık. Adese, Selva ve Seha bünyesinde oluşturduğumuz uygulama takımlarımız; satış artırma, iş geliştirme ve verimlilik konularına odaklandılar. Birinci dönem uygulama takımlarımız, belirledikleri vizyonlara ulaşmak için altı aylık yoğun bir mesai harcadılar. 2018 yılı içerisinde de ikinci dönem uygulama takımlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Perakende sektöründeki mevcut çalışan niteliğinin iyileştirilmesi, yeni adayların mesleki ve uygulama eğitimlerinin verilerek bünyemize kazandırılması amacıyla “Adese Perakende Akademisi”ni de 2018 yılında hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Selva’nın ürün gamı her geçen yıl büyüyor

Tüketicilerimize daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunma isteği ve enerjisi ile Selva’nın ürün gamını büyütmeye, “Gerçek Gıda” felsefesini sahiplenmeye 2017 yılında da devam ettik.  

Tübitak desteği ile geliştirdiğimiz Akıllı Makarna serimize, 2017 yılında çocuklara sunmak için hazırladığımız hayvan figürlü yeni ‘Ruşeymli Makarna’mızı da ekleyerek bu kategoriyi büyüttük. Organik Ürünler Mevzuatı’na uygun spaghetti, kalem makarna, burgu makarna ve irmikten oluşan organik ürünlerimizi de 2017 yılında müşterilerimize sunduk. Bununla birlikte; çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayan tüketiciler için de glütensiz unumuzu piyasaya sürdük. Hem organik hem de glütensiz kategorimizi 2018 yılında büyütmeyi hedefliyoruz.

İç pazarda olduğu gibi, dış pazar için de ürün geliştirme çalışmalarımızı sürdürdük. 2017 yılında pazara sunduğumuz mürekkep balıklı spaghetti ile inovatif ürünlerimize bir yenisini daha ekledik.   

Son beş yılda ürün yelpazesini hızla genişlettiğimiz Selva ile; müşterilerimize yaşam kalitesini yükselten yenilikçi ürünler sunmaya devam ederek, pazarımızı ve hububat orijinli gıda markası konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Selva’nın irmik değirmeninde 2018 yılı içerisinde verimlilik ve kalite açısından iyileştirme yatırımında bulunmayı planlıyoruz.

Yumurta gelirlerimizi 3,5 kat artırdık

2017 yılında ülkemizin en modern ve bir çatı altında en büyük kapasiteye sahip tesisi olan yumurta çiftliği yatırımımızı tamamlayarak tam kapasite üretime geçtik.

Dünyanın en modern tesislerinden biri olan yeni yumurta çiftliğimizle birlikte, yumurta sektöründen elde ettiğimiz gelirlerimizi, beş yıl içerisinde en az 10 kat artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda henüz birinci yılında yumurta ciromuzu 3,5 kat artırmayı başardık. Artan kapasiteye paralel büyüyen hedeflerimiz doğrultusunda yumurta sektöründe markalaşmaya odaklanarak Be-Sel, Cikcik ve Bestyum markalarını oluşturduk. Tasarım süreçlerini tamamladığımız yumurta markalarımızın satış pazarlama faaliyetlerine başladık. Bu doğrultuda hem iç hem de dış pazara yönelik hedeflerimizi hayata geçirmek üzere yoğun çalışmalar yürütüyoruz. 

Yumurta ihracatına 2017 yılında İran ve Katar’ı ekledik. 2018 yılında ihracatımızı artırmayı, özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Ürdün ve Umman pazarına girmeyi hedefliyoruz. 

İmaş Makine’nin gelirleri %41 artış gösterdi

2016 yılı sonuna doğru yeni fabrikasına taşınan İmaş Makine, 2017 yılında üretim kapasitesini 2,5 kat artıran yeni fabrikasında faaliyetlerini sürdürdü. Şirketimiz, artan kapasitesine paralel olarak satış gelirlerini bir önceki döneme göre %41 artırdı.

Bugüne kadar 100 ülkeye ihracat yapan İmaş Makine ile 2017 yılı içerisinde 10 farklı ülkede 19 adet anahtar teslim değirmen tesisi üretimi gerçekleştirdik. Makine ve ekipman satışlarıyla birlikte toplamda 41 ülkede faaliyet yürüttük. Değirmen ihracatında %40’dan fazla büyüme yakaladık.

2017 yılı içerisinde Milleral markamız için satış sonrası hizmet ve yedek parça ofislerimizin kurulması adına girişimlerimizi yoğunlaştırdık. Viteral markamızla 2017 yılında tamamı yurtdışında olan 4 yeni tesis bağlantısı yaptık ve bu tesislerimizin kurulumlarına başlarken markamızın bilinirliğini artırmak için yoğun tanıtım çalışmaları da yürüttük. 2017 yılında testere markamız Cuteral’in de ihracat gelirlerini artırmaya odaklandık. Bunlarla birlikte; Steral markamızla yürüttüğümüz çelik konstrüksiyon işimizde mevcut sektörlere ek olarak yeni sektörlere de hitap ederek sektörel çeşitliliği artırmaya dönük çalışmalar yürüttük, yürütüyoruz.

Seha Yapı ile 3 yeni konut projesine start verdik

İnşaat şirketimiz Seha Yapı’yla, İstanbul ve Konya’da devam eden projelerimize ek olarak üç yeni konut projesine daha start verdik. 2017 yılı içerisinde Selet’in yumurta çiftliği inşaatını tamamladık ve devreye aldık. Zermeram ve 3. İstanbul projelerinin inşaatlarını sürdürürken, yeni projelerimizden olan Seha Kanyonpark Evleri’nin de inşaatına başladık. 

Satışa çıkan etaplarımızın yaklaşık yarısının satışını gerçekleştirdiğimiz Zermeram’da, kaba inşaatı büyük oranda bitirdik. Tüm etaplarımızın hafriyat çalışmalarını da tamamladık. 2018 yılında ince işine odaklandığımız Zermeram’ın birinci etabını, planladığımız gibi 2019 yılında sahiplerine teslim edeceğiz.

İstanbul’da hayata geçirdiğimiz 3. İstanbul projemizde de ilerlememizi sürdürüyoruz. 2017 yıl sonu itibari ile satışa çıkan etapların %50’si satılan 3. İstanbul’un inşaat üretimi de hızla devam ediyor. 2018 yılı içerisinde İstanbul’daki projemizin 3. etabında da satışa başlamayı planlıyoruz.

Ağustos 2017’de başladığımız Kanyonpark projemizdeki dairelerin yarısının satışını yıl sonuna kadar gerçekleştirdik. Şu an itibari ile %70’i satılan Kanyonpark’ın inşaatını da hedeflediğimiz tarih olan 2019 yılında tamamlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2017 yılında markalı konut yatırımlarımızı sürdürmeye devam ettik. Ekim ayında Selçuklu Belediyesi tarafından Yazır Mahallesi’nde bulunan toplam 42 bin 558 metrekare alana sahip 3 adet arsanın ihalesini 38 milyon lira bedelle kazandık. Ön hazırlık sürecini 2017 yılı içerisinde tamamladığımız bu yeni konut projemizin adı ise 7 Renk Selçuklu oldu. 

İttifak Holding’in mevcut ve eski çalışanları için inşa etmeyi düşündüğümüz Vadi Evleri projemizde çalışmalara başladık. Selçuklu Belediyesi’nin 5 bin metrekarelik arsa ihalesini 4 milyon lira bedelle kazandığımız arsa üzerinde geliştireceğimiz bu projemizi de 2020 yılında teslim etmeyi planlıyoruz.

Adese’yi tesis ve teknoloji yatırımları ile güçlendiriyoruz

Grubumuzun amiral gemisi olan perakende şirketimiz Adese ile, mağaza açılışlarımıza 2017 yılında da devam ettik ve yılı sekiz şehirde 146 şube ile kapattık. Konya’da Sancaktepe, Malazgirt, M1 ve Adakale, Ankara’da Elmadağ olmak üzere toplam 5 mağaza açtık. Yılın en büyük mağaza yatırımı ise Konya M1 AVM içerisinde açtığımız hiper formattaki mağazamız oldu. M1 Adese’yi bir ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve görkemli bir açılış töreni ile hizmete sunduk.

Perakende faaliyetlerimizde önemli bir yer teşkil eden Kulesite’nin teras bağlantısı sağladığımız fastfood katındaki ve kafeler caddesi oluşturduğumuz zemin katındaki çalışmalarımızı tamamlayarak bu bölümleri baştan aşağı yeniledik. 

Tesisleşme konusunda da önemli yatırımlar yaptık. Konya’da yer alan merkez depomuzu, 12 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yerine taşıdık. Bir diğer önemli tesis yatırımımız da taze gruplarımızdan manav ürünlerimiz için oldu. Mersin’in Tarsus ve Antalya’nın Serik ilçelerinde meyve-sebze alım, işleme ve dağıtım tesislerimizi faaliyete geçirdik. Böylelikle yerinden alım operasyonlarımızı daha da güçlendirdik.

Teknoloji alanında da yatırımlarımızı sürdürdük. İş uygulamaları alanında yazılımlar geliştiren ve bu alanda dünya lideri olan SAP ile iş birliği anlaşması imzaladık. Bu proje ile şirketimiz bünyesindeki tüm iş süreçlerini SAP platformu üzerinden yürütmek üzere çalışmalarımızı başlattık ve yeni programa geçiş aşamasına kadar olan işin en büyük kısmını yıl sonuna kadar tamamladık.

Teknoloji yatırımlarımızı Adese mobil uygulamamızla sürdürdüğümüz 2017 yılında Adese Online Market hizmetimizi de cep telefonu ve tablete taşıdık. 2018 yılı içerisinde online marketimizin hizmet alanına Ankara ve Bolu’yu da ekleyerek e-ticaret alanındaki gücümüzü artırmayı hedefliyoruz.

Yarınlar, bugünden daha iyi olacak

Kurulduğumuz 1988 yılından bu yana ittifak içerisinde olduğumuz tüm paydaşlarımızdan aldığımız güç ve enerji ile büyümemizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılarda kuşkusuz en önemli rolü çalışanlarımız üstlendi. Siz değerli yatırımcılarımızın desteği ile sağlıklı büyümemizi sürdüreceğimize ve yarınların bugünden daha iyi olacağına inancımız tamdır. Bizlere güvenen ve inanan tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Türkiye’nin model şirketlerinden biri olarak, geride kalan 30 yılda olduğu gibi tüm paydaşlarımızın yanında olmayı, ülkemizin kalkınmasına, sosyal ve iktisadi alandaki büyümesine olumlu katkılar sunmayı sürdüreceğiz.

Bu vesileyle, şirketimizin bugünlere gelmesine katkı sağlayan başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza şahsım ve ekibim adına teşekkürlerimi sunar, 2018 yılının ülkemiz ve şirketimiz için daha büyük başarılara ulaşacağımız bir yıl olmasını dilerim.

 

Saygılarımla,

 

Tahir Atila
Yönetim Kurulu Başkan Vekili
İcra Kurulu Başkanı

<